2001 Porsche 911 Turbo (996 I)
Pre-Owned
$64,998.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche Wichita
10900 E. 13th Street
N. Wichita, KS, 67206
Stock Number:
56P1109P
VIN:
WP0AB29981S687522
- Exterior color
- Arctic Silver Metallic
- Interior color
- Leather interior Graphite Gray, seats leather Graphite Gray
- Mileage
- 70,358 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 420 hp / 309 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.5 sec
Leather interior Graphite Gray, seats leather Graphite Gray
Important Resources
Vehicle Equipment
Included Options
Transmission / Chassis
5-speed Tiptronic S transmission
Interior
Lumbar Support left
Interior Leather
Soft ruffled leather seats front
Porsche crest embossed on head rests
Interior Aluminum
Stainless steel door entry guards with model logo
Audio / Communication
BOSE® Sound System
Six-Disc CD-Autochanger
Others
Without front bumperettes
EXC options with deviations
Porsche Communication Management (PCM) with navigation, telephone module, radio, cassette player
Heated Seats left/right
Aluminum-colored instrument dials
Three-spoke sports steering wheel in leather
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 70,358 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.94 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 420 hp / 309 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 413 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,700 - 4,600 rpm |
| Maximum engine speed | 6,750 rpm |
| Maximum power per litre | 116.7 hp/l / 85.8 kW/l |
Performance
| Top speed | 185 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 174.6 in |
| Overall Width | 72.0 in |
| Height | 51.0 in |
| Wheelbase | 92.5 in |
| Front track | 57.7 in |
| Rear track | 59.9 in |
| Drag coefficient | 0.31 cD |
| Turning circle diameter | 34.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,494 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,660 lb |
| Permissible gross weight | 4,255 lb |
| Maximum load | 761 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 7.1 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 3.5 ft³ |