2002 Porsche 911 Turbo (996 II)
Pre-Owned
$95,998.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche Wichita
10900 E. 13th Street
N. Wichita, KS, 67206
Stock Number:
56P1132P
VIN:
WP0AB29982S686131
- Exterior color
- Seal Grey Metallic
- Interior color
- Leather interior Graphite Gray, seats leather Graphite Gray
- Mileage
- 26,627 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 420 hp / 309 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.0 sec
Leather interior Graphite Gray, seats leather Graphite Gray
Important Resources
Vehicle Equipment
Included Options
Interior
Lumbar Support left
Audio / Communication
Six-Disc CD-Autochanger
Others
EXC options with deviations
Heated Seats left/right
Three-spoke sports steering wheel in leather
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 26,627 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.94 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 420 hp / 309 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 413 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,700 - 4,600 rpm |
| Maximum engine speed | 6,750 rpm |
| Maximum power per litre | 116.7 hp/l / 85.8 kW/l |
Performance
| Top speed | 189 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 174.6 in |
| Overall Width | 72.0 in |
| Height | 51.0 in |
| Wheelbase | 92.5 in |
| Front track | 57.7 in |
| Rear track | 59.9 in |
| Drag coefficient | 0.31 cD |
| Turning circle diameter | 34.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,395 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,560 lb |
| Permissible gross weight | 4,156 lb |
| Maximum load | 761 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 7.1 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 3.5 ft³ |