2023 Porsche 911 Turbo Cabriolet (MY23) (992 I)
Certified Pre-Owned
$239,991.00
Excl. taxes, incl. fees
Stock Number:
PSN1403
VIN:
WP0CD2A91PS263400
- Exterior color
- Jet Black Metallic
- Interior color
- Leather Interior in Black/Bordeaux Red
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black
- Mileage
- 11,361 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 572 hp / 427 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 2.8 sec
Leather Interior in Black/Bordeaux Red
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Upper section of the dashboard with Bordeaux Red stitching
- Upper section of the door panels with Bordeaux Red stitching
- Upper rear side panels with Bordeaux Red stitching
- Front seats with quilting
- Rear seats with quilting
- Door panel armrests
- Center console lid
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Center section of the door panels with quilting
- Lower rear side panels
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
911 Turbo SportDesign Package in High Gloss Black
Power Folding Exterior Mirrors
Exterior Mirror Base in Exterior Color
Rear Side Air Intakes in High Gloss Black
Under Door Puddle Light Projectors
Model Designation on Doors in Red
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Black
Wheels
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
Locking Wheel Bolts
Interior
Ionizer
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Ambient Lighting
Ventilated Seats (Front)
Storage Package
Vehicle Keys Painted incl. One Key Pouch in Leather
Interior Leather
Porsche Crest on Headrests (Front)
Deletion of Quilting
Interior Carbon
Interior Trim Inlays in Matte Carbon Fiber
Heated GT Sport Steering Wheel with Trim in Matte Carbon Fiber
Door-Sill Guards in Matte Carbon Fiber, Illuminated
Lights
LED-Matrix Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Exclusive Design Taillights
Comfort Assistance
Surround View
Lane Change Assist (LCA)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 11,361 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,700 cm³ / 3.7 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 572 hp / 427 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,250 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
| Maximum power per litre | 155.0 hp/l / 114.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 199 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,790 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,770 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,935 lb |
| Permissible gross weight | 4,630 lb |
| Maximum load | 839 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 5.8 ft³ |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 5.8 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
