2024 Porsche 911 Targa 4 GTS (MY24) (992 I)
917 Motor City Drive
Colorado Springs, CO, 80905
- Exterior color
- Gt-silver Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Targa Roof in Black
- Mileage
- 4,172 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 353 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Seat centers
- Steering wheel rim
- Manual gear lever grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Audio / Communication
Exterior
Fabric Roof
"911 Carrera T" Side Decal in Agate Grey
Model Designation on Rear in Satin Black
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in Satin Black
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in Black
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Instrument Dials in Black
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Gear Selector with Race-Tex Accent
Fabric Roof Lining
Audio / Communication
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Ambient Lighting
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 4,172 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.1 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,737 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,715 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,880 lb |
| Permissible gross weight | 4,597 lb |
| Maximum load | 860 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |
