2024 Porsche 911 S/T (992 I)
4895 Vineland Road
Orlando, FL, 32811
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 518 hp / 381 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.5 sec
Leather Interior in Black/GT Silver
In Black Leather:
- Seat bolsters with stitching in GT Silver
- Seat headrests with stitching in GT Silver and embossed Porsche Crest
- Steering wheel airbag module
- Steering wheel rim with perforation and GT Silver Stitching
- Gear lever grip area
- Gear lever boot with stitching in GT Silver
- Door panel armrest with stitching in GT Silver
- Center console storage compartment lid with stitching in GT Silver
- Dashboard upper section incl. instrument cluster shroud with stitching in GT Silver
- Center console knee pads with stitching in GT Silver
- Dashboard lower section incl. glove compartment cover
- Door panel upper sections with stitching in GT Silver
- Door center panels incl. 930 Package Quilting
- Rear side panels with stitching in GT Silver
- Seat centers with pinstripes in GT Silver
- Door pull loops
- Roof lining incl. A-/B-/C- pillars
- Interior trim in Black
- Interior trim inlays in Matte Carbon Fiber (doors, center console, dashboard)
- Limitation badge on dashboard trim inlay
- Door-sill guards in Matte Carbon Fiber with "911 S/T" logo
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
GT3 variant
Exterior
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
Suspension standard
16.9 Gallon Fuel Tank
4.0-liter naturally aspirated boxer 6
518 hp / 342 lb-ft
Incl. first scheduled maintenance at 10,000 miles or 1 year
Wheels
Interior
Audio / Communication
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Som
Lights
Comfort Assistance
Ambient Lighting
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 955 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 518 hp / 381 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,300 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 129.5 hp/l / 95.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 186 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 180.0 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.8 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,056 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,042 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,208 lb |
| Permissible gross weight | 3,737 lb |
| Maximum load | 681 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 3.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |