1993 Porsche 911 Speedster (964)
Pre-Owned
$187,997.00
Porsche South Orlando
4895 Vineland Road
Orlando, FL, 32811
Stock Number:
P465309
VIN:
WP0CB2962RS465309
- Exterior color
- Guards Red
- Interior color
- Standard interior leatherette Black, bucket seats leather Black, inlay leather Dark Gray/Perl Gray
- Rooftop color
- Black
- Mileage
- 35,337 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 250 hp / 184 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 5.5 sec
Standard interior leatherette Black, bucket seats leather Black, inlay leather Dark Gray/Perl Gray
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Included Options
Cassette-radio "Porsche CR-1"
Fully Automatic Air Conditioning
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 35,337 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.94 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 250 hp / 184 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 229 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,800 rpm |
| Maximum engine speed | 6,700 rpm |
| Maximum power per litre | 69.4 hp/l / 51.1 kW/l |
Performance
| Top speed | 162 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 168.3 in |
| Overall Width | 65.0 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 89.5 in |
| Front track | 54.1 in |
| Rear track | 54.1 in |
| Turning circle diameter | 39.2 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,031 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,142 lb |
| Permissible gross weight | 3,527 lb |
| Maximum load | 496 lb |
| Fuel tank capacity | 20.3 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 3.1 ft³ |