2024 Porsche 911 GT3 with Touring Package (992 I)
- Vehicle Offer Price$272,126.00
- DealerDoc$799.00
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Mileage
- 12,605 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 375 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
Leather Interior in Black with Fabric Seat Centers
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud with embossed leather
- Door panel upper sections with embossed leather
- Door center panels
- Rear side panels
- Seat centers
- Roof lining including A/B/C pillars
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Color choice for leather/decorative stitching
Lights
Comfort Assistance
Others
Modification Canada
Packages
Exterior
Roof
Side Skirts in Black
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays
Rear Diffusor
Exterior Mirror Upper Trim in Exterior Color and Lower Trim and Base in Black
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
Lightweight Battery LiFePO4
Suspension standard
16.9 Gallon Fuel Tank
Wheels
Wheels Painted in Silver
Interior
Rear Seat Delete
GT-Specific Manual Gear Lever in Black Leather with Boot in Black Leather
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Roof Lining in Fabric
Audio / Communication
Lights
Exterior Mirrors
LED Headlights with Integrated 4-Point Daytime Running Lights
Manually Dimming Interior Mirror
Comfort Assistance
2-Zone Automatic Climate Control
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise Control
Non-Smoking Package
Ambient Lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 12,605 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 375 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.6 hp/l / 92.4 kW/l |
Performance
| Top speed | 198 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 180.0 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.8 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,164 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,164 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,329 lb |
| Permissible gross weight | 3,871 lb |
| Maximum load | 708 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.7 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 3.94 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.94 in |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |
