2026 Porsche 911 GT3 with Touring Package (992 II)
917 Motor City Drive
Colorado Springs, CO, 80905
- Exterior color
- Slate Grey Neo
- Interior color
- New Car Warranty
- 47 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 369 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
Leather Interior in Black with Fabric Seat Centers
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud with embossed leather
- Door panel upper sections with embossed leather
- Door center panels
- Rear side panels
- Center console storage compartment lid
- Door grab handles
- Door panel armrests
In Black Fabric:
- Seat centers
- Roof lining including A/B/C pillars
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Exterior
Without roof rails
GT3-specific rear deck lid
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension
16.6 gal. fuel tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS) with Track Mode
Interior
Rear Seat Delete
Seat belt warning system for driver and front passenger
Sun visors for driver and front passenger
Without Sport Chrono stopwatch dial
Pedals and footrest in stainless steel
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Porsche Entry
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
47 months remaining term
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 14 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 369 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 93.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 193 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 50.4 in |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,276 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,256 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,422 lb |
| Permissible gross weight | 3,929 lb |
| Maximum load | 653 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 13.2 ft³ |
| Overhang front | 40.8 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 3.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 74 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 96 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |