2025 Porsche 911 GT3 RS (992 I)
Certified Pre-Owned
$423,490.00
Excl. taxes, incl. fees
- Vehicle Offer Price$422,495.00
- Doc Fee$995.00
Paul Miller Porsche
3419 Route 46 East
Parsippany
Stock Number:
W9857
VIN:
WP0AF2A9XSS279038
- Exterior color
- Ice Grey Metallic
- Interior color
- Mileage
- 3,114 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 518 hp / 381 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.0 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with GT Silver Stitching
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Seat centers
- Steering wheel rim
- PDK gear selector grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Roof lining including A/B/C pillars
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Exterior Mirror Upper Trims in Carbon Fiber
Window Triangle Trims in Carbon Fiber
Accent Package Logos in Indigo Blue
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in Yellow
Wheels
Wheels Painted in Satin Indigo Blue
20"/21" GT3 RS Forged Lightweight Aluminum Wheels
Interior
Seat Belts in Racing Yellow
Door-Sill Guards in Matte Carbon Fiber, Illuminated
Door Pull Loops in Black
Center Console Lid in Race-Tex with Porsche Crest
Audio / Communication
Deletion of SiriusXM® Antenna
Lights
LED Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Exclusive Design Taillights
Comfort Assistance
ParkAssist (Rear)
Standard Equipment
Packages
GT3 specific equipment
RS
GT3 equipment
Exterior
Carbon Fiber Roof Painted in Exterior Color with Contoured Shape
Exclusive Design Fuel Cap
Coupe with two seats
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
4.0-Liter Naturally Aspirated Boxer 6
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Rear Axle Steering with Sport Setup
Rear-wheel drive
PASM Sport Suspension (Lowered 20mm)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Chrono Package with Preparation for Lap Trigger
Lightweight Stainless Steel Sport Exhaust System with Two Central Tailpipes in Black
16.9 Gallon Fuel Tank
Suspension
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS) with Track Mode
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Wheels Painted in Silver
Interior
Full Bucket Seats
GT Sport Steering Wheel in Black Race-Tex
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Rear Seat Delete
Gear Selector in Black Race-Tex
Roof Lining in Race-Tex
Interior Trim Black with Inlays in Matte Carbon Fiber
Floor Mats
Pedals and footrest in stainless steel
Seat belts
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
Sound Package Plus
Smartphone integration
USB-C Ports
Lights
Manually Dimming Interior Mirror
Electrical adjustable and heated exterior mirrors
Lightweight and Noise Insulated Glass
Comfort Assistance
Reversing Camera
2-Zone Automatic Climate Control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
HomeLink®
Interior lighting
Cruise Control
Alarm system with interior monitoring
Non-Smoking Package
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 3,114 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 518 hp / 381 kW |
| Maximum torque combustion engine | 343 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 184 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 10.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 180.0 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors) | 79.8 in |
| Height | 52.0 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,267 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,197 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,362 lb |
| Permissible gross weight | 3,957 lb |
| Maximum load | 690 lb |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.94 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |
