2019 Porsche 911 GT3 RS (991 II)
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Mileage
- 18,122 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 520 hp / 383 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.0 sec
Leather/Alcantara® Interior in Black/Lizard Green
In black leather: seat bolsters, headrests, steering wheel airbag module, door panel armrest side sections, center console main storage compartment lid side sections, dashboard upper section including instrument shroud, upper section of door panels, center console side sections, and rear side panels.
All leather items in smooth-finish leather in black. Decorative stitching and embroidered ‘GT3 RS’ logos in Lizard Green.
In Alcantara® in Lizard Green (perforated, lined in black): seat centers in conjunction with full bucket seat and folding bucket seat. Adaptive Sport Seat Plus with seat center in Alcantara® in black without perforation.
In black Alcantara®: steering wheel rim, PDK gear selector grip mouldings, door pulls, upper section of door panel armrests, upper section of center console main storage compartment lid, roof lining including A-, B- and C-pillars, dashboard lower section including glove compartment cover, and door center panels. Top center marking in yellow Alcantara®.
Other variations from the standard interior: three-point seat belts, door pull loops, and gear selector gate stripes in Lizard Green and door panel trim strips additionally with carbon-weave finish.
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Leather Interior with Alcantara
Interior Carbon
Lights
Comfort Assistance
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 18,122 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 520 hp / 383 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,250 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 130.1 hp/l / 95.8 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.4 in |
| Overall Width | 74.0 in |
| Width (with mirrors) | 77.9 in |
| Height | 51.1 in |
| Wheelbase | 96.6 in |
| Drag coefficient | 0.36 cD |
| Turning circle diameter | 36.4 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,153 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,318 lb |
| Permissible gross weight | 3,953 lb |
| Maximum load | 800 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 4.4 ft³ |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.2 ° |