2024 Porsche 911 GT3 RS (MY24) (992 I)
- Vehicle Offer Price$489,900.00
- Doc Fee$85.00
- Exterior color
- White
- Interior color
- Mileage
- 751 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 518 hp / 381 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.0 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with GT Silver Stitching i.c.w. Weissach Package
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Seat centers
- Steering wheel rim
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- PDK gear selector grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Roof lining including A/B/C pillars
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels perforated with colored backing in GT Silver
- Embroidered "Weissach RS" logo on the headrests in GT Silver
- Interior trim in Black with inlays in Matte Carbon Fiber
- Door opening loops in GT Silver
- If Full Bucket Seats are selected - perforated Race-Tex seat centers with colored backing in GT Silver
Important Resources
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Color choice for leather/decorative stitching
Lights
Comfort Assistance
Packages
GT3 variant
Exterior
Rear Diffusor
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
Lightweight Battery LiFePO4
Suspension standard
16.9 Gallon Fuel Tank
4.0-liter naturally aspirated boxer 6
518 hp / 342 lb-ft
Wheels
Interior
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
Interior Trim in Matte Carbon Fiber
Rear Seat Delete
Audio / Communication
Porsche Communication Management* (PCM) including online navigation module and Connect Plus
Connect Plus* incl. wireless Apple® CarPlay and wireless Android Auto, LTE communication module, wireless internet access and numerous Porsche Connect services
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
Track Precision App
Integration of Apple Music®, Apple Podcasts® and Spotify®
Voice Pilot with natural language understanding and activation via “Hey Porsche“
Navigation Plus incl. Real time Traffic Information and Online Map Update
Sound Package Plus, analog sound system, 8 loudspeakers, 150-watt total output with integral amplifier and digital signal processing
*The availability of Porsche Connect services is dependent on the availability of wireless network coverage which may not be available in all areas, and may be subject to eventual technology sunset or deactivation, thus nullifying services. The vehicle equipment necessary to use Porsche Connect is only available factory-installed, and cannot be retrofitted. Likewise, the vehicle equipment may not work with future mobile networks yet to be deployed. Some functions may require separate subscriptions, or data charges may apply.
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Exterior Mirrors
LED Headlights with Integrated 4-Point Daytime Running Lights
Manually Dimming Interior Mirror
Comfort Assistance
Non-Smoking Package
2-Zone Automatic Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise Control
Ambient Lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 751 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 518 hp / 381 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,300 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 129.5 hp/l / 95.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 184 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 10.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 180.0 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors) | 79.8 in |
| Height | 52.1 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.5 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,268 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,197 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,362 lb |
| Permissible gross weight | 3,957 lb |
| Maximum load | 761 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 3.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 97 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |
