2026 Porsche 911 GT3 (992 II)
900 Redwood Highway
Mill Valley, CA, 94941
- Exterior color
- Lugano Blue
- Interior color
- Mileage
- 29 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 369 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.7 sec
Standard Interior in Black with Race-Tex and GT Silver Stitching
Includes in Black smooth-finish Leather:
- Seat bolsters
- Headrests
- Steering wheel airbag module
Includes in Black Race-Tex:
- Seat centers
- Steering wheel rim
- PDK gear selector grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Roof lining including A-/B-/C-pillars
Additional details:
- Embroidered "GT3" logo on seat headrests in GT Silver
- Door release levers in Black
- Interior trim in Black with inlays in Anthracite Brushed Aluminum (dashboard, door panel and center console)
- If Folding Lightweight Bucket Seats are selected - seat centers include perforated Black Race-Tex with colored backing in GT Silver
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lights
Packages
GT3 Equipment
Exterior
Without roof rails
GT3-specific rear deck lid
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension
16.6 gal. fuel tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS) with Track Mode
Interior
Rear Seat Delete
Seat belt warning system for driver and front passenger
Pedals and footrest in stainless steel
Sun visors for driver and front passenger
Without Sport Chrono stopwatch dial
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Porsche Entry
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 29 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 369 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 93.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 50.4 in |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Tire track turning circle | 33.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,243 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,223 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,389 lb |
| Permissible gross weight | 3,891 lb |
| Maximum load | 648 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 13.2 ft³ |
| Overhang front | 40.8 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 3.00 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.00 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 9.4 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 6.3 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 9.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 10.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 95 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,658 rpm |