2023 Porsche 911 GT3 (MY23) (992 I)
Pre-Owned
$266,471.00
Stock Number:
TS289205A
VIN:
WP0AC2A98PS270368
- Exterior color
- Shark Blue
- Interior color
- Mileage
- 3,388 mi
- New Car Warranty
- 10 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 502 hp / 375 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with Shark Blue Stitching
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Seat centers
- Steering wheel rim
- PDK gear selector/manual gear lever grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Roof lining including A/B/C pillars
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels
- Embroidered "GT3" logo on the headrests in Shark Blue
- Interior trim in Black with inlays in Anthracite Brushed Aluminum
- If Full Bucket Seats are selected - perforated Race-Tex seat centers with colored backing in Shark Blue
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Carbon Fiber Roof
Exterior Mirror Lower Trim and Base in Exterior Color
Under Door Puddle Light Projectors
Model Designation on Doors in Black
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Chrono Package with Preparation for Lap Trigger
Extended Range Fuel Tank (23.7 gal.)
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in High Gloss Black
Wheels
Wheels Painted in Satin Black with Outer Lip in Shark Blue
Interior
Full Bucket Seats
3D-Printed Bodyform Full Bucket Driver's Seat (Medium) - Shark Blue
Ambient Lighting
Steering Wheel and Gear Lever in Black Leather
Storage Package
Vehicle Keys Painted incl. One Key Pouch in Leather
Seat Belts in Shark Blue
Interior Leather
Sun Visors in Leather
Interior Carbon
Interior Trim Inlays and Door-Sill Guards in High Gloss Carbon Fiber
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
LED Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS) with Accent Ring in Shark Blue
Exclusive Design Taillights
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Comfort Assistance
ParkAssist (Rear)
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
10 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 3,388 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 502 hp / 375 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 127.6 hp/l / 93.8 kW/l |
Performance
| Top speed | 198 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 180.0 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.8 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 96.7 in |
| Turning circle diameter | 34.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,164 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,164 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,329 lb |
| Permissible gross weight | 3,929 lb |
| Maximum load | 765 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.7 ft³ |