2024 Porsche 911 Dakar (MY24) (992 I)
- Exterior color
- White/gentian Blue Metallic
- Interior color
- Mileage
- 112 mi
- New Car Warranty
- 17 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.2 sec
Rallye Design Package Interior with Stitching in Shark Blue
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Door panel upper sections
- Door panel lower sections
- Rear side panels
- Rear lower side panels
- Seat centers with color backing in Shark Blue
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- Steering wheel rim with deviated stitching in Shark Blue and Pebble Grey
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Roof lining including A/B/C pillars with perforation
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels
- Sun visors with stitching in Black
- Dashboard end trims
- Steering column casing
- Embroidered "911" logo on the headrests in Shade Green
- Interior trim in Shade Green with inlays in Black Brushed Aluminum
- Stitching in Shark Blue
- Center console with embossed "Porsche Exclusive Manufaktur" logo
- PDK Gear Selector in Aluminum with Inlays in Race-Tex
- Floor Mats with Race-Tex Edging and Stitching in Shark Blue with metal "PORSCHE" logo inlay
- 12 o'clock marker in Shark Blue Race-Tex
- Interior trim in Ceramica with inlays in Race-Tex
- Seat Belts in Shark Blue
- Vehicle Keys Painted with One Key Pouch in Race-Tex
- LED Door Puddle Light Projectors with "Roughroads"logo
- Indoor car cover with "Roughroads" logo
Important Resources
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Color choice for leather/decorative stitching
Comfort Assistance
Exterior
Roof
Wheel Arches in Black and Side Skirts in Black with Stainless Steel Inlay
Preparation for Roof Transport System incl. External Power Connection
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in Black
Window Trim in Satin Black
Model Designation on Rear in Satin Black
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in Satin Black
Rear Diffusor
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Battery
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Rear Seat Delete
Instrument Dials in Black
Audio / Communication
Porsche Communication Management* (PCM) including online navigation module and Connect Plus
Connect Plus* incl. wireless Apple® CarPlay and wireless Android Auto, LTE communication module, wireless internet access and numerous Porsche Connect services
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
Integration of Apple Music®, Apple Podcasts® and Spotify®
Voice Pilot with natural language understanding and activation via “Hey Porsche“
Navigation Plus incl. Real time Traffic Information and Online Map Update
Sound Package Plus, analog sound system, 8 loudspeakers, 150-watt total output with integral amplifier and digital signal processing
*The availability of Porsche Connect services is dependent on the availability of wireless network coverage which may not be available in all areas, and may be subject to eventual technology sunset or deactivation, thus nullifying services. The vehicle equipment necessary to use Porsche Connect is only available factory-installed, and cannot be retrofitted. Likewise, the vehicle equipment may not work with future mobile networks yet to be deployed. Some functions may require separate subscriptions, or data charges may apply.
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Cruise Control
Non-Smoking Package
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Comfort Access with Keyless Go and unlock upon approach (excludes front trunk opening gesture)
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
17 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 112 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 157.6 hp/l / 115.9 kW/l |
Performance
| Top speed | 149 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.6 in |
| Overall Width | 73.4 in |
| Width (with mirrors) | 80.1 in |
| Height | 52.7 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,552 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,538 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,704 lb |
| Permissible gross weight | 4,321 lb |
| Maximum load | 769 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 6.30 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 6.30 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 14.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 16.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.2 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |