2026 Porsche 911 Carrera T Cabriolet (992 II)
2322 Van Winkle Way
Peoria, IL, 61615
- Exterior color
- Vanadium Grey Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 388 hp / 285 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.5 sec
Leather Interior in Black with Plaid Sport-Tex
Includes in Black Leather:
- Upper dashboard section
- Lower dashboard section including glove compartment cover
- Door panel upper section
- Door panel center section
- Center console side sections
- Rear side panels
- Seats with seat centers in Plaid Sport-Tex
- Seat headrests with embroidered "911" logo
- Steering wheel rim
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Gear lever boot
- Rear seat bolsters with seat centers in Plaid Sport-Tex (only in conjunction with rear seats)
- Rear transmission tunnel (only in conjunction with rear seats)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
T Equipment
Exterior
"PORSCHE" logo on rear fascia in Black
Without roof rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension
16.6 gal. fuel tank
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
388 hp / 331 lb-ft
Wheels
Interior
Rear Seats
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Interior Trim Inlays in Deviated Exterior Color
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 388 hp / 285 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 129.0 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 182 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 50.9 in |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 50.9 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,505 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,483 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,649 lb |
| Permissible gross weight | 4,376 lb |
| Maximum load | 871 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 4.50 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.50 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 13.5 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 11.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.8 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |