1998 Porsche 911 Carrera S (993 II)
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Interior trim partial leather Black, seats leather Black
- Mileage
- 60,855 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 285 hp / 210 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 5.3 sec
Interior trim partial leather Black, seats leather Black
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.
Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Wheels
Technology Wheels (hollow spoke), front 8 J x 18 with 225/40 ZR 18 tires, rear 10 J x 18 with 285/30 ZR 18 tires
Others
Vehicle provided after ZP 7.0 to Exclusive
EXC options with deviations
Engine sound package
Comfort seat, left with full electrical adjustment (8-ways)
Wheel caps dished with colored Porsche crest
Sound Package with Amplifier
Seat covers, front, draped leather/leather/leather
Instruments: dials in aluminum color, inner rings in chrome
Gear lever knob combined aluminum/leather with shift pattern insert (X97), Handle handbrake lever combined aluminum/leather (X98)
Aerokit Turbo II
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 60,855 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.94 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 285 hp / 210 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 251 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 5,250 rpm |
| Maximum engine speed | 6,700 rpm |
| Maximum power per litre | 79.2 hp/l / 58.3 kW/l |
Performance
| Top speed | 168 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 167.1 in |
| Overall Width | 70.7 in |
| Height | 50.6 in |
| Wheelbase | 89.5 in |
| Front track | 55.3 in |
| Rear track | 60.5 in |
| Drag coefficient | 0.33 cD |
| Turning circle diameter | 38.5 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,130 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,252 lb |
| Permissible gross weight | 3,836 lb |
| Maximum load | 706 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 19.4 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 6.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.3 ft³ |