2020 Porsche 911 Carrera S (992 I)
2668 Lauren Road
Greenville, SC 29607
- Exterior color
- Guards Red
- Interior color
- Mileage
- 28,708 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 443 hp / 331 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
Leather Interior in Black with Chalk Stitching
Standard interior colours: Black, Slate Grey, Graphite Blue, Bordeaux Red
Following items upholstered in leather: dashboard upper, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, centre console side sections, rear side panels, seat bases, rear side of front seat backrests (not in conjunction with order no. Q4Q, Q1J), seat centres rear, seat bolsters rear, transmission tunnel in rear.
With decorative stitching in Crayon: dashboard upper section, upper section of door trims, seats front and rear and rear side panels.
911 Carrera Cabriolet models: A-pillar trims and windscreen cowl surround additionally in smooth-finish leather
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 28,708 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 443 hp / 331 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.5 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 177.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.2 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Front track | 62.6 in |
| Rear track | 61.3 in |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Unladen weight (DIN) | 3,340 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,505 lb |
| Permissible gross weight | 4,376 lb |
| Maximum load | 1,036 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.7 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 9.3 ft³ |
