2005 Porsche 911 Carrera S Cabriolet (997 I)
Pre-Owned
$69,798.00
Porsche Wichita
10900 E. 13th Street
N. Wichita, KS, 67206
Stock Number:
56P1167P
VIN:
WP0CB299X5S765135
- Exterior color
- Arctic Silver Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Black
- Mileage
- 17,253 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 355 hp / 261 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.7 sec
Full leather - black
Additional leather scope for standard interior: upper part of switch panel including airbag cover (2.0a), instrument cluster cover (2.0b), lower part of switch panel including three-part glove compartment lid (2.1a), door trim including head airbag cover (3.0a), door mirror (3.0c), centre console fron side trim (4.0a), centre console storage bin cover (4.4c), seat base (5.0), seat centre (5.1), seat side bolsters (5.2), and head restraints (5.3a).
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Included Options
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package (In conjunction with Porsche Communication Management (PCM))
Wheels
Wheel Caps with Color Crest
Interior
Adaptive sports seats
Heated Seats
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System including AudioPilot™ (digital)
Remote 6-Disc CD Changer
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 17,253 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,824 cm³ / 3.8 l |
| Bore | 3.90 in |
| Stroke | 3.26 in |
| Maximum power combustion engine | 355 hp / 261 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,600 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 295 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,600 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 92.8 hp/l / 68.3 kW/l |
Performance
| Top speed | 182 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 175.6 in |
| Overall Width | 71.2 in |
| Height | 51.2 in |
| Wheelbase | 92.5 in |
| Front track | 58.5 in |
| Rear track | 59.7 in |
| Drag coefficient | 0.29 cD |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,318 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,483 lb |
| Permissible gross weight | 4,156 lb |
| Maximum load | 838 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 5.5 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |