2025 Porsche 911 Carrera S Cabriolet (992 II)
Certified Pre-Owned
$186,349.00
Excl. taxes, incl. fees
- Vehicle Offer Price$185,995.00
- CVR$24.00
- MI Title Fee$16.00
- Registration Transfer Fee$5.00
- License Transfer Fee$10.00
- Reconditioning Fee$299.00
Porsche Novi
24305 Haggerty Road
Novi, MI 48375
Stock Number:
SS249216P
VIN:
WP0CH2A98SS249216
- Exterior color
- Ice Grey Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Blue
- Mileage
- 605 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
Leather Interior in Dark Night Blue with Chalk Stitching
Includes in Dark Night Blue Smooth-Finish Leather:
- Front seats with Chalk stitching
- Rear seats with Chalk stitching (when the optional rear seats are selected)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard with Chalk stitching
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels with Chalk stitching
- Center section of the door panels
- Rear side panels with Chalk stitching
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 2 upgrades
Exterior
Exterior Mirror Lower Trim and Base in Exterior Color
SportDesign Package
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in Exterior Color
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Rear Axle Steering
Front Axle Lift System
Sport Chrono Package
Extended Range Fuel Tank (22.1 gal.)
Wheels
20"/21" Carrera Classic Wheels
Interior
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather
Porsche Crest on Headrests (Front)
Power Sport Seats (14-way) with Memory Package
Interior Trim Inlays in Leather with Trim in Light Silver
Ventilated Seats (Front)
PDK Gear Selector in Aluminum
Door-Sill Guards in Dark Silver Brushed Aluminum, Illuminated
Pedals and Footrest in Aluminum
Storage Net in Passenger Footwell
Audio / Communication
Burmester® High-End Surround Sound System
Lights
HD-Matrix Design LED Headlights
Exclusive Design Taillights
Under Door Puddle Light Projectors
Comfort Assistance
Ionizer
Surround View with Active Parking Support
Lane Change Assist (LCA)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Smoking Package
Standard Equipment
Packages
S
Exterior
Door handles painted in exterior color
Model designation on rear in Light Silver
Fabric cabriolet roof
Cabriolet
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
3.0-Liter Twin-Turbocharged Boxer 6
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Rear-wheel drive
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Silver
Braking system
16.6 gal. fuel tank
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
473 hp / 390 lb-ft
Wheels
Wheels Painted in Silver
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Locking Wheel Bolts
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Instrument Dials in Black
Seat Belts in Black
Rear Seats
Heated Seats (Front)
Center console armrest
Fabric roof lining
Floor mats (front and rear)
Sport Pedals and Footrest in Black
Audio / Communication
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Smartphone integration
USB-C ports
Lights
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Power Folding Exterior Mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Comfort Assistance
Comfort Access
Traffic Sign Recognition
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Lane Keep Assist (LKA)
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Ambient Lighting
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 605 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum torque combustion engine | 390 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 118.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.5 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,609 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,583 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,748 lb |
| Permissible gross weight | 4,497 lb |
| Maximum load | 888 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 10.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.1 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.8 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |
