2026 Porsche 911 Carrera (992 II)
- Exterior color
- Jet Black Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 388 hp / 285 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.7 sec
Club Leather Interior in Basalt Black/Classic Cognac (Semi-Aniline)
Club Leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather. Cross-stitching line on the upper dashboard and upper door panels. Extended Door Panel in Leather is included.
Includes in Basalt Black Club Leather:
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panel
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Includes in Classic Cognac Semi-Aniline Leather:
- Front seats
- Rear seats (when the optional rear seats are selected)
- Door panel armrests
- Center console lid
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Center section of the door panels
Note: 911 GTS models will retain the Race-Tex steering wheel rim. The separate GT Sport Steering Wheel in Leather option needs to be selected to change the steering wheel rim material. To add the Extended Dashboard in Leather, please select the Extended Dashboard and Door Panel Package in Leather.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Pedestrian safety
Aluminum roof
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension
16.6 gal. fuel tank
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
388 hp / 331 lb-ft
Wheels
Interior
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 388 hp / 285 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 129.0 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 183 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.9 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,342 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,351 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,516 lb |
| Permissible gross weight | 4,321 lb |
| Maximum load | 979 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.80 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.80 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 9.9 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.3 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.9 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.7 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.7 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |