2026 Porsche 911 Carrera GTS (992 II)
- Vehicle Offer Price$221,990.00
- Doc Fee$995.00
3419 Route 46 East
Parsippany
- Exterior color
- Oak Green Metallic Neo
- Interior color
- Club Leather Interior in Basalt Black/Classic Cognac (Semi-Aniline)
- Mileage
- 21 mi
- New Car Warranty
- 43 months remaining term
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combined
- 532 hp / 391 kW
Club Leather Interior in Basalt Black/Classic Cognac (Semi-Aniline)
Club Leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather. Cross-stitching line on the upper dashboard and upper door panels. Extended Door Panel in Leather is included.
Includes in Basalt Black Club Leather:
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panel
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Includes in Classic Cognac Semi-Aniline Leather:
- Front seats
- Rear seats (when the optional rear seats are selected)
- Door panel armrests
- Center console lid
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Center section of the door panels
Note: 911 GTS models will retain the Race-Tex steering wheel rim. The separate GT Sport Steering Wheel in Leather option needs to be selected to change the steering wheel rim material. To add the Extended Dashboard in Leather, please select the Extended Dashboard and Door Panel Package in Leather.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Others
Modification Canada
Packages
Standard
Exterior
Pedestrian safety
Aluminum roof
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
Suspension
16.6 gal. fuel tank
Wheels
Interior
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
43 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 21 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.82 in |
| Stroke | 3.19 in |
| Maximum power combined | 532 hp / 391 kW |
| Maximum power combustion engine | 478 hp / 352 kW |
| Maximum power electric motor | 56 hp / 41 kW |
| Maximum torque power combined | 449 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 420 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 134.6 hp/l / 99.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.3 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.4 in |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 51.0 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,536 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,516 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,682 lb |
| Permissible gross weight | 4,508 lb |
| Maximum load | 972 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.8 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.76 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 4.45 in |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.0 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.6 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 8.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 12.1 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |