2024 Porsche 911 Carrera GTS (MY24) (992 I)
11309 Reisterstown Road
Owings Mills, MD, 21117
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Leather Interior in Black with Chalk Stitching
- Mileage
- 1,776 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 353 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.9 sec
Leather Interior in Black with Chalk Stitching
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seats
- Rear seats
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
- Outer front seat stitching
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Inner rear seat bolsters
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
"911 Carrera T" Side Decal in Agate Grey
Window Trim in Satin Black
Model Designation on Rear in Satin Black
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in Satin Black
Roof
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in Black
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
Suspension standard
16.9 Gallon Fuel Tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Instrument Dials in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Roof Lining in Fabric
Audio / Communication
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise Control
Ambient Lighting
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 1,776 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 353 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 193 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,349 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,329 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,494 lb |
| Permissible gross weight | 4,310 lb |
| Maximum load | 961 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.3 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |
