2024 Porsche 911 Carrera GTS (MY24) (992 I)
4895 Vineland Road
Orlando, FL, 32811
- Exterior color
- White
- Interior color
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.2 sec
Leather/Race-Tex Interior with Leather Seat Centers
In Black Leather:
- Seats
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Steering wheel rim
- Manual gear lever grip area and boot cover
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Door center panels
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Roof
Side Skirts
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in Black
"911 Carrera T" Side Decal in Agate Grey
Window Trim in Satin Black
Model Designation on Rear in Satin Black
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in Satin Black
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
16.9 Gallon Fuel Tank
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Instrument Dials in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Roof Lining in Fabric
Audio / Communication
Porsche Communication Management* (PCM) including online navigation module and Connect Plus
Connect Plus* incl. wireless Apple® CarPlay and wireless Android Auto, LTE communication module, wireless internet access and numerous Porsche Connect services
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
Integration of Apple Music®, Apple Podcasts® and Spotify®
Voice Pilot with natural language understanding and activation via “Hey Porsche“
Navigation Plus incl. Real time Traffic Information and Online Map Update
Sound Package Plus, analog sound system, 8 loudspeakers, 150-watt total output with integral amplifier and digital signal processing
*The availability of Porsche Connect services is dependent on the availability of wireless network coverage which may not be available in all areas, and may be subject to eventual technology sunset or deactivation, thus nullifying services. The vehicle equipment necessary to use Porsche Connect is only available factory-installed, and cannot be retrofitted. Likewise, the vehicle equipment may not work with future mobile networks yet to be deployed. Some functions may require separate subscriptions, or data charges may apply.
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Cruise Control
Ambient Lighting
Comfort Access with Keyless Go and unlock upon approach
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 11,556 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 157.6 hp/l / 115.9 kW/l |
Performance
| Top speed | 193 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 50.9 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,433 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,406 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,571 lb |
| Permissible gross weight | 4,376 lb |
| Maximum load | 944 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.3 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 4.50 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.50 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 8.0 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 13.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 11.7 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |