1999 Porsche 911 Carrera Coupe (996 I)
Pre-Owned
$94,888.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche Owings Mills
11309 Reisterstown Road
Owings Mills, MD, 21117
Stock Number:
BP1072
VIN:
WP0AA2997XS625508
- Exterior color
- Mirage Metallic
- Interior color
- Leather interior Savanna, seats leather Savanna
- Mileage
- 72,253 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 300 hp / 221 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.9 sec
Leather interior Savanna, seats leather Savanna
Important Resources
Vehicle Equipment
Included Options
Exterior
Deletion of model designation
Wheels
Wheel caps dished with colored Porsche crest
SportDesign Wheels, Cast Light Alloy, two-piece in Twin-Spoke Design, front 8 J x 18 with 225/40 ZR 18 tires, rear 10 J x 18 with 265/35 ZR 18 tires
Interior Leather
Soft ruffled leather seats front
Interior Aluminum
Gear lever knob combined aluminum/leather with shift pattern insert (X97), Handle handbrake lever combined aluminum/leather (X98)
Audio / Communication
Six-Disc CD-Autochanger
Others
EXC options with deviations
3-spoke airbag steering wheel
Sound Package with Amplifier
Non-smoker package
Aluminum-colored instrument dials
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 72,253 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,387 cm³ / 3.4 l |
| Bore | 3.78 in |
| Stroke | 3.07 in |
| Maximum power combustion engine | 300 hp / 221 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,800 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 258 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,600 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 88.6 hp/l / 65.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 174 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 174.4 in |
| Overall Width | 69.5 in |
| Height | 51.4 in |
| Wheelbase | 92.5 in |
| Front track | 57.3 in |
| Rear track | 59.1 in |
| Drag coefficient | 0.30 cD |
| Turning circle diameter | 34.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 2,910 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,075 lb |
| Permissible gross weight | 3,792 lb |
| Maximum load | 882 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 7.1 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |