1997 Porsche 911 Carrera Cabriolet (993 II)
Pre-Owned
$85,991.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche Marin
900 Redwood Highway
Mill Valley, CA, 94941
Stock Number:
PVS340261
VIN:
WP0CA2991VS340261
- Exterior color
- Guards Red
- Interior color
- Interior trim partial leather Cashmere Beige/Black, seats leather Cashmere Beige
- Rooftop color
- Black
- Mileage
- 70,771 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 285 hp / 210 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 5.3 sec
Interior trim partial leather Cashmere Beige/Black, seats leather Cashmere Beige
Important Resources
Vehicle Equipment
Included Options
Wheels
Technology Wheels (hollow spoke), front 8 J x 18 with 225/40 ZR 18 tires, rear 10 J x 18 with 265/35 ZR 18 tires
Others
Vehicle provided after ZP 7.0 to Exclusive
EXC options with deviations
Wheel caps Silver with colored Porsche crest
Sound Package with Amplifier
Wind deflector
Seat covers, front, draped leather/leather/leather
Electrically adjustable seats left/right (8-way)
Stainless steel door entry guards with model logo
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 70,771 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.94 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 285 hp / 210 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,100 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 251 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 5,250 rpm |
| Maximum engine speed | 6,700 rpm |
| Maximum power per litre | 79.2 hp/l / 58.3 kW/l |
Performance
| Top speed | 171 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 167.1 in |
| Overall Width | 68.3 in |
| Height | 51.2 in |
| Wheelbase | 89.5 in |
| Front track | 55.3 in |
| Rear track | 56.9 in |
| Drag coefficient | 0.33 cD |
| Turning circle diameter | 38.5 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,064 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,186 lb |
| Permissible gross weight | 3,770 lb |
| Maximum load | 706 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 77 lb |
| Fuel tank capacity | 19.4 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 6.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.3 ft³ |