2026 Porsche 911 Carrera Cabriolet (992 II)
3100 Richmond Highway
Arlington, VA 22202
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Red
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 388 hp / 285 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.9 sec
Leather Package in Black
Includes in Black Smooth-Finish Leather:
- Steering wheel rim
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Dashboard upper section
- Door panel upper sections
- Seat centers (front)
- Seat side bolsters (front)
- Seat headrests (front)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
16.6 gal. fuel tank
Suspension
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
388 hp / 331 lb-ft
Wheels
Interior
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Without Sport Chrono stopwatch dial
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 388 hp / 285 kW |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 129.0 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 181 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.1 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.2 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.2 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,525 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,527 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,693 lb |
| Permissible gross weight | 4,442 lb |
| Maximum load | 917 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.60 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.60 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 9.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.5 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.6 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |