2022 Porsche 911 Carrera 4S (MY22) (992 I)
Certified Pre-Owned
$145,801.00
Porsche South Shore
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
Stock Number:
PN3869A
VIN:
WP0AB2A92NS222980
- Exterior color
- Chalk
- Interior color
- Mileage
- 19,298 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 443 hp / 331 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.2 sec
Leather Interior in Bordeaux Red
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Front seat
- Rear seats
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Electric Slide/Tilt Sunroof in Glass
SportDesign Side Skirts
Under Door Puddle Light Projectors
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Black
Wheels
Wheels Painted in Satin Black
20"/21" RS Spyder Design Wheels
Interior
Ambient Lighting
Sport Seats Plus (4-way)
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather
Storage Package
Interior Leather
Porsche Crest on Headrests (Front)
Audio / Communication
Burmester® High-End Surround Sound System
Lights
LED-Matrix Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Exclusive Design Taillights
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 19,298 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 443 hp / 331 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
Performance
| Top speed | 190 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.4 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 177.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.2 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Unladen weight (curb weight) | 3,486 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,450 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,616 lb |
| Permissible gross weight | 4,431 lb |
| Maximum load | 945 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.3 ft³ |