2012 Porsche 911 Carrera 4 GTS Cabriolet (997 II)
2801 Okeechobee Blvd
West Palm Beach, FL, 33409
- Exterior color
- Guards Red
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black
- Mileage
- 30,106 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 408 hp / 300 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.2 sec
Black Full Leather Interior with Alcantara®(R) Seats
Trim A-pillar/windscreen frame, B-pillar and C-pillar trim, front part of dashboard including airbag cover, upper part of dashborard including instrument cluster cover, door trim including head airbag cover, front side trims, rear side trims, all leather items in smooth leather. Door handle, door mirror, door storage compartment lid, extension of door storage compartment, center console storage compartment lid, dashboard, lower part including glove compartment in Alcantara®(R).
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Transmission / Chassis
Leather Interior with Alcantara
Audio / Communication
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
Engine
3.8 Liter flat-six cylinder engine
408 hp @ 7300 rpm
Torque: 310 lb.-ft. @ 4200 rpm
Engine features
Aluminum block and cylinder heads
Water-cooling
4 valves per cylinder
Hydraulic valve adjustment
Integrated dry-sump lubrication
Electronic engine management (EMS SDI 3.1)
Electronic throttle
Direct fuel injection (DFI)
Cylinder specific knock control
Resonance intake manifold
Pressure sensor for determining air mass
Individual ignition coils, static high voltage distribution system
Variocam Plus variable valve timing and lift
Two 3-way cataytic converters
Stereo lambda control circuits
On-board diagnostics for monitoring emissions control system
Performance and Transmission
Top Track Speed: 187 mph (manual) / 186 mph (PDK)
0-60 mph: 4.5 sec (manual) / 4.3 sec (PDK)
When equipped with both PDK and Sport Chrono Package Plus, 0-60 mph is 4.1 sec
6-speed manual transmission
Porsche Traction Management (PTM) incl. all-wheel drive with an electronically controlled multi-plate clutch
Chassis
8.5J x 19 RS Spyder alloy wheels with 235/35 ZR 19 tires front
11J x 19 RS Sypder alloy wheels with 305/30 ZR 19 tires rear
Power-assisted steering with variable steering ratio
McPherson-strut suspension with anti-roll bar at front
LSA multi-link suspension with wider track and anti-roll bar at rear
Enhanced Porsche Stability Management (PSM) with ABS, ASR, ABD, EDTC and additional functions
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Tire sealing compound with electric air compressor
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Brakes
4-piston monobloc fixed aluminum calipers front and rear
Ventilated and cross-drilled brake discs
ABS 8.0 (integrated in PSM)
Pad-wear sensors on every brake pad
Calipers with red paint finish
Body
Automatic extending rear spoiler
Galvanized steel body shell
SportDesign front apron with integrated air intakes
Wide body across rear axle
Underbody panelling
Aluminum luggage compartment lid
Model logotype on rear lid with Black finish
Door brakes with 3 rest positions
Water-repellent coating on door windows
Fully automatic electrically operated roof with glass rear screen, operable via key remote
Removable wind deflector behind front seats
2 dual-tube tailpipes, finished in Black
Red reflector strip at rear
Black finish on lower rear apron elements and between tailpipes
Front spoiler edge and side skirt trim finished in Black
Grey top tint on windscreen
Electrical Systems
Porsche Communication Management (PCM) with 6.5" color display and full touchscreen controls, radio and CD/DVD drive
Universal audio interface (Aux-In, USB, iPod(R))
Sound Package Plus analogue sound system featuring 9 Speakers, 235 Watt output and CD-storage in glove compartment
Bluetooth(R) hands-free mobile phone connection
Lighting Systems
Bi-Xenon headlamps with dynamic automatic leveling and headlight cleaning system
Separate auxiliary lights at front end, with LED daytime driving lights, position lights, and turn signals
LED 3rd brake light and reverse lights
Welcome Home lighting
Instruments
Integrated cluster of 5 round instruments
Analogue gauges for engine speed, vehicle speed, oil pressure, oil temperature, coolant temperature and fuel level
On-board computer
Continuous display of overall mileage, trip mileage, time exterior temperature and speed
Safety and Security
Deformable front and rear aprons with integral alloy bumpers mounted on impact absorbers
Three-point seat belts front and rear
Front seat-belt pretensioners and force limiters
Full-size airbags for driver and passenger
Porsche Side Impact Protection (POSIP) for driver and front passenger with side impact protection elements in each door, integral thorax airbags in seat backrests and head airbag in each door panel
Auto-deploying roll-over protection system
Immobilizer with in-key transponder and an alarm system with contact-sensitive exterior protection and radar-based interior surveillance
Climate Control Systems
Green tinted heat-insulating glass
Automatic climate control with carbon filter
Interior
3-spoke SportDesign steering wheel in leather with with manual height and fore/aft adjustment
Storage compartments in each door
Split-folding rear seats
Illuminated vanity mirrors in both sun visors
Interior components in black Alcantara®
Integrated interior lighting concept (in white) with stepless dimming
Electrically adjustable and heated door mirrors
Power windows with one-touch operation
Power rear side windows
Power release button for front/rear lids
Folding rear-seat backrests
Rain-sensing windshield wipers with 2 wiper speeds, adjustable intermittent wipe and heated washer nozzles
Footwell lighting
Dual cup-holders integrated behind decorative molding in dashboard
Heated rear screen
Front seat centers in Alcantara®
3 storage compartments in center console
Door-sill guards with model logotype
Integral headrests on front seats
Remote central door locking including release for luggage compartment lid
Additional storage behind rear seats
HomeLink(R) programmable garage door opener
Cruise Control
Floor mats
Luggage compartment
Luggage compartment volume: 3.71 cubic feet
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 30,106 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,800 cm³ / 3.8 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.05 in |
| Maximum power combustion engine | 408 hp / 300 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7,300 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 310 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 4,200 - 5,600 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 107.4 hp/l / 78.9 kW/l |
Performance
| Top speed | 186 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.4 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 175.6 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Height | 51.2 in |
| Wheelbase | 92.5 in |
| Front track | 58.7 in |
| Rear track | 60.9 in |
| Drag coefficient | 0.31 cD |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,516 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,682 lb |
| Permissible gross weight | 4,343 lb |
| Maximum load | 827 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 5.5 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 3.7 ft³ |