2024 Porsche 718 Spyder RS (MY24) (982)
Certified Pre-Owned
$209,000.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche Colorado Springs
917 Motor City Drive
Colorado Springs, CO, 80905
Stock Number:
C432
VIN:
WP0CE2A87RK240730
- Exterior color
- Gt-silver Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Spyder RS Top in Black with Red Accents
- Mileage
- 90 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 368 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with Arctic Grey Stitching i.c.w. Weissach Package
In Black Leather with Deviated Arctic Grey Stitching:
- Seat bolsters
- Headrests with "Weissach Package" logo embroidered in Arctic Grey
- Steering wheel airbag module
- Door panel upper sections
- Door panel armrest side sections
- Dashboard upper section including instrument shroud
- Center console side sections
- Steering wheel rim with 12 o'clock marker in Yellow
- Seat centers
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Center console storage compartment lid top and side sections
- A-pillars
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Description
Certified Pre-Owned 2024 718 Spyder RS with Weissach Package in GT Silver Metallic over Black Leather and Race-Tex with Arctic Grey Stitching interior. This incredibly fun Spyder RS started new in Canada before coming to us here in Colorado Springs by one of our long time enthusiast friends. The Spyder came very well equipped with factory options and now has Porsche's Unlimited Mile Certified Pre-Owned Warranty until March 26, 2031. The previous owner drove the car very few miles during ownership which kept the overall condition of the car very clean. Our Factory Trained Technicians have performed the comprehensive 111-Point Certified Pre-Owned inspection to ensure the Spyder is ready for its next owner. This 718 Spyder RS is also eligible for Porsche's CPO+1 program which is an additional year of Certified Pre-Owned Warranty for purchase, ask your sales professional for more information.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Weissach Package
Exterior
Deletion of Model Designation on Doors
Spyder RS Top with Accents in Deviated Color
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Chrono Package
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB)
Interior
Personalized Vehicle Keys Painted incl. One Key Pouch in Leather
Seat Belts in Racing Yellow
Steering Column Casing in Leather
Door Trim Package in Leather/Race-Tex
Door Pull Loops in Racing Yellow
Door-Sill Guards in Carbon Fiber, Illuminated
Personalized Floor Mats with Leather Edging
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound-System
Lights
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Comfort Assistance
Light Design Package
Standard Equipment
Transmission / Chassis
4.0-Liter Naturally Aspirated Boxer 6
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Porsche Active Suspension Management (PASM)
PASM Sport Suspension (Lowered 30 mm)
Porsche Torque Vectoring (PTV) with Mechanically Locking Differential
Power Steering
Extended Range Fuel Tank, 16.9 gal
Wheels
Wheel Painted in Satin Dark Silver
20" 718 Cayman GT4 RS Forged Aluminum Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Steering Wheel with 12 O'Clock Marker in Yellow
Sport Pedals
Floor Mats
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
Telephone module
Apple CarPlay®
USB Ports
Lights
Clear Taillights
Windshield with Grey Top Tint
Comfort Assistance
HomeLink®
ParkAssist (Rear) incl. Reversing Camera
2-Zone Automatic Climate Control
Interior Monitoring
Cruise Control
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 90 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 368 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 125.0 hp/l / 91.9 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 173.9 in |
| Overall Width | 71.7 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 49.3 in |
| Wheelbase | 97.7 in |
| Turning circle diameter | 37.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,214 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,109 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,274 lb |
| Permissible gross weight | 3,869 lb |
| Maximum load | 655 lb |
| Fuel tank capacity | 14.3 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 4.2 ft³ |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 4.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.4 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 3.11 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.11 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.3 ° |
