2024 Porsche 718 Boxster (MY24) (982)
- Vehicle Offer Price$68,950.00
- Service Fees$1,030.00
- Exterior color
- Gentian Blue Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Roadster Top in Blue
- Mileage
- 15,732 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 300 hp / 220 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.9 sec
Standard Interior in Agate Grey
Covered in Agate Grey Embossed Leather:
- Front seat centers
- Front side bolsters
- Front headrests
- Steering wheel rim
- Gearshift lever or gear selector
- Door handles
- Door armrests and paneling
- Center console storage compartment lid
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Interior
Audio / Communication
Transmission / Chassis
2.0-liter turbocharged boxer 4
300 hp / 280 lb-ft
Sport exhaust system with central oval brushed stainless steel tailpipe
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
*SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
HD Radio™ Receiver
Wired Apple CarPlay® incl. Siri®
Porsche Car Connect** including Carfinder, Remote Vehicle Status, Remote Services, and Porsche Vehicle Tracking System (PVTS)
Sound Package Plus sound system featuring 6 Speakers and 110 Watt output
Audio interfaces: CD/DVD drive, 11 GB internal jukebox storage, 2 USB slots and 2 SD card slots
Bluetooth® hands-free mobile phone connection, using Hands Free Profile (HFP)
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
**Some functions may require separate subscriptions or data charges may apply
Lights
Comfort Assistance
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 15,732 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,988 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 300 hp / 220 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,150 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 150.0 hp/l / 110.3 kW/l |
Performance
| Top speed | 170 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.9 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 172.4 in |
| Overall Width | 70.9 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 97.4 in |
| Turning circle diameter | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,036 lb |
| Unladen weight (DIN) | 2,943 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,109 lb |
| Permissible gross weight | 3,649 lb |
| Maximum load | 613 lb |
| Fuel tank capacity | 14.3 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 4.3 ft³ |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 4.3 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 5.2 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 4.4 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 4.80 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.80 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.0 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 15.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 90 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
