2025 Porsche 718 Boxster GTS 4.0 (982)
- Vehicle Offer Price$121,987.00
- Doc Fee$398.00
- Exterior color
- Shark Blue
- Interior color
- GTS Interior Package in Chalk
- Rooftop color
- Roadster Top in Black
- Mileage
- 1,539 mi
- New Car Warranty
- 36 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 394 hp / 290 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.3 sec
GTS Interior Package in Chalk
Includes in Black Smooth-Finish Leather:
- Dashboard upper section with Chalk stitching
- Steering wheel airbag module
- Instrument shroud with Chalk stitching
- Door panel upper sections with Chalk stitching
- Center console side sections with Chalk stitching
- Seat bases
- Seat bolsters with Chalk stitching
- Seat headrests with "GTS" logo embroidered in Chalk
- Side portions of center console storage compartment lid with Chalk stitching
- Dashboard lower section including glove compartment
- Steering wheel rim
- Gear lever/selector
- Seat centers
- Door grab handles with Chalk stitching
- Door center panels with Chalk stitching
- Door panel armrests with Chalk stitching
- Top portion of the center console storage compartment lid
- Tachometer in Chalk
- Floor mats with leather edging and deviated stitching in Chalk
- Interior trim in Carbon Fiber
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 1,539 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,995 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 394 hp / 290 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 309 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 5,000 - 6,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,800 rpm |
| Maximum power per litre | 98.0 hp/l / 73.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 182 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 172.9 in |
| Overall Width | 70.9 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 50.1 in |
| Wheelbase | 97.4 in |
| Turning circle diameter | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,172 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,097 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,263 lb |
| Permissible gross weight | 3,748 lb |
| Maximum load | 575 lb |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 4.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 5.3 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.4 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |