2025 Porsche 718 Boxster GTS 4.0 (982)
4690 E 22nd st
Tucson, AZ 85711
- Exterior color
- Shark Blue
- Interior color
- Rooftop color
- Roadster Top in Black
- Mileage
- 2,219 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 394 hp / 290 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.8 sec
Leather Interior in Agate Grey
Covered in Agate Grey Smooth-Finish Leather:
- Front seat centers, seat bolsters, headrests and backrest shells
- Steering wheel rim and airbag module
- Gearshift lever or PDK gear selector
- Center console storage compartment lid and side section
- Dashboard top incl. instrument cluster cover
- Dashboard bottom incl. glove compartment lid
- Door grab handles, armrests and paneling incl. top section
- Door panel inserts
Front seat backrest shells are not covered in leather with Sport Seats Plus or Adaptive Sport Seats Plus since the shell is painted.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 2,219 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,995 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 394 hp / 290 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 317 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 5,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,800 rpm |
| Maximum power per litre | 98.0 hp/l / 73.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 179 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.8 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 172.9 in |
| Overall Width | 70.9 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 50.1 in |
| Wheelbase | 97.4 in |
| Turning circle diameter | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,241 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,164 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,329 lb |
| Permissible gross weight | 3,814 lb |
| Maximum load | 573 lb |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 4.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 5.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 4.4 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.4 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |