2026 Porsche 911 Carrera 4 GTS (992 II)
23645 Creekside Road
Santa Clarita, CA, 91355
- Exterior color
- Gentian Blue Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 532 hp / 391 kW
Two-Tone Exclusive Manufaktur Leather Interior in Dark Night Blue and Choice of Color: Guards Red
The upper interior color will be Dark Night Blue, and the lower interior color can be selected between:
- Black
- Slate Grey
- Dark Night Blue
- Bordeaux Red
- Limestone Beige
- Chalk
- Kalahari Grey
- Night Green
- Lavender
- Blackberry
- Magnesium Grey
- Aquamarine Blue
- Riviera Blue
- Guards Red
- Cohiba Brown
- Cognac
The Exclusive Manufaktur Leather Interior includes two-tone leather combinations with Deviated Stitching that are not available with Leather Interiors; the 930 Leather Package; and extended items covered in Leather with additional Exclusive Manufaktur options:
930 Leather Package
Known internally as the“930”, the 911 Turbo of 1975 featured special quilting that underlined the sporty character of these models. This sporty character is now replicated within the 930 Leather Package option., which includes:
- Leather with quilting on the door panels
- Leather with quilting on the seat centers (front and rear)
Extended items covered in Leather:
- Dashboard leather package
- Dashboard end pieces
- Sport Chrono Stopwatch cover
- Door grab handles
- Door panel lower portion
- Rear side lower portion
- Passenger cupholder trim
Deviated Stitching in the selected lower leather interior color is included on:
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Steering wheel
- Knee pad
- Center storage compartment lid
- Rear center tunnel
Additional included Exclusive Manufaktur options:
- Porsche Crest embossed on headrests
- Center storage compartment lid embossed with "Porsche Exclusive Manufaktur"
- Cross stitching on the steering wheel
- Seat belt outlet trims covered in Race-Tex (911 Coupe models only)
Note: The Sport Chrono Package must be added in conjunction with vehicles equipped with Porsche Doppelkupplung (PDK) transmission. Exclusive Manufaktur Leather Interiors are only compatible with 18-way Sport Seats Plus and Ventilated Seats (front).
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Aluminum roof
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive with Porsche Traction Management (PTM)
16.6 gal. fuel tank
Suspension
3.6-liter T-Hybrid boxer 6
532 hp / 449 lb-ft
Wheels
Interior
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.82 in |
| Stroke | 3.19 in |
| Maximum power combined | 532 hp / 391 kW |
| Maximum power combustion engine | 478 hp / 352 kW |
| Maximum power electric motor | 56 hp / 41 kW |
| Maximum torque power combined | 449 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 420 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 133.0 hp/l / 99.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.3 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 50.9 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.4 in |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 50.9 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,635 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,627 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,792 lb |
| Permissible gross weight | 4,553 lb |
| Maximum load | 917 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.8 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 4.40 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.30 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 8.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 13.8 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.4 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.4 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 8.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 11.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.1 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.9 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |