2026 Porsche Cayenne GTS
6325 Perimeter Loop Road
Dublin, OH 43017
- Exterior color
- Chromite Black Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 363 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.2 sec
Leather Interior in Black
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
- Seat centers (front and rear)
- Seat inner and outer side bolsters (front and rear)
- Headrest centers (front and rear)
- Door panel armrest and grab handles (front and rear)
- Center console armrest (front)
- Folding center armrest (rear)
- Center console grab handles
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper and lower section including glove box compartment cover
- Upper section, lower section and storage compartment of door panel (front and rear)
- Center console side panels
Note: Seat backs of front seats are in synthetic leather.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lights
Comfort Assistance
Packages
Base Equipment
S Equipment
Equipment GTS
Exterior
Aluminum roof
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Without roof rails
Transmission / Chassis
Suspension
4.0-liter twin-turbocharged V8
493 hp / 486 lb-ft
Wheels
Interior
Electric Steering Column
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Reversible seat belt tensioner
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Without charging cable
Without charging cable
Lights
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort Assistance
Automatic tailgate with gesture control
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 363 kW |
| Maximum torque combustion engine | 486 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 123.0 hp/l / 92.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 171 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.4 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.1 in |
| Overall Width | 78.1 in |
| Width (with mirrors folded) | 78.6 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 65.9 in |
| Height with air suspension (standard level) | 65.9 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 65.3 in |
| Height with air suspension (low level) | 65.6 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 66.5 in |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 67.7 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 37.7 ft |
| Tire track turning circle | 35.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,956 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,828 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,993 lb |
| Permissible gross weight | 6,371 lb |
| Maximum load | 1,415 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 220 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 7,716 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 309 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 23.2 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 60.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 27.3 ft³ |
| Overhang front | 39.9 in |
| Overhang rear | 40.2 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.40 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 7.10 in |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 8.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 9.20 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.3 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.9 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 26.6 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 16.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 18.1 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.7 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 18.50 in |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 19.50 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 20.70 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 87 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |