2024 Porsche Macan (MY24)
- Exterior color
- Jet Black Metallic
- Interior color
- Mileage
- 14,415 mi
- New Car Warranty
- 22 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 261 hp / 192 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 6.0 sec
Leather Interior in Black
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Upper dashboard
- Lower dashboard including glove compartment cover
- Center console storage compartment lid
- Center console side sections
- Steering wheel airbag module
- Seat centers
- Inner and outer seat bolsters
- Front seat backrest surrounds
- Front and side sections of front seat headrests
- Rear seat headrests
- Upper door panels (front and rear)
- Door panel armrests (front and rear)
- Door grab handles (front and rear)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
Front Fascia Painted in Exterior Color
Window Trim in Satin Black
Side Blades in Textured Lava Black
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor
Power tailgate
Transmission / Chassis
Steel Spring Suspension
Analog Clock on Dashboard
Dual Tailpipes in Matte Silver Finish
Wheels
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector
Door-Sill Guards in Black
Sport Steering Wheel
Audio / Communication
USB-C Ports
Lights
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Lane Departure Warning (LDW)
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
22 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 14,415 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 3.25 in |
| Stroke | 3.65 in |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 192 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 144 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 6.0 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 5.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 14.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 76.1 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.2 ft |
| Unladen weight (DIN) | 4,068 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,233 lb |
| Permissible gross weight | 5,534 lb |
| Maximum load | 1,466 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Fuel tank capacity | 17.2 gal (US) |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 7.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 7.90 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.30 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 16.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 23.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.8 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 12.70 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |