2024 Porsche Cayenne Turbo GT
Certified Pre-Owned
$199,900.00
Porsche San Francisco
500 8th Street
San Francisco, CA, 94103
Stock Number:
TRDA73369
VIN:
WP1BK2AY5RDA73369
- Exterior color
- Paint To Sample: Peridot Metallic
- Interior color
- Mileage
- 2,924 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 650 hp / 478 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.1 sec
GT Interior Package with Deviated Stitching in Arctic Grey
Leather and Race-Tex Interior with Deviated Stitching in Arctic Grey on:
- "turbo GT" logo on the headrests
- Seats with center stripe
- Steering wheel rim
- Dashboard upper section
- Upper door panel
- Door armrests
- Center console armrest
- Floor mats
- Seat belts
Important Resources
Description
This 2024 Porsche Cayenne Turbo GT represents the pinnacle of Porsche SUV performance, blending track-inspired engineering with luxury, exclusivity, and everyday usability. Finished in rare Paint to Sample Peridot Metallic over a GT Interior Package with deviated stitching in Arctic Grey, this striking example stands out as both a high-performance machine and a highly collectible configuration.
The Cayenne Turbo GT delivers extraordinary acceleration, razor-sharp handling, and a driver-focused experience that pushes the boundaries of what a performance SUV can achieve. With Porsche’s advanced chassis tuning and performance engineering, it offers remarkable agility and confidence whether on winding roads or long-distance drives.
This example features distinctive design elements including 22-inch GT Design wheels in High Gloss Black, Exclusive Design taillights, and a high-gloss black “PORSCHE” rear logo, giving the vehicle a bold and athletic presence. Additional details such as an Exclusive Design fuel cap further highlight the attention to craftsmanship and performance.
Inside, the GT-focused cabin combines motorsport-inspired materials with modern luxury. Highlights include a heated Race-Tex steering wheel with carbon fiber trim, Passenger Display, BOSE® Surround Sound System, Head-Up Display, and soft-close doors. Comfort and convenience are further enhanced with thermally and noise-insulated glass, a heated windshield, and power rear sunblinds.
Driver assistance technologies such as Porsche InnoDrive with Adaptive Cruise Control and Active Lane Keep Assist along with Surround View with Active Parking Support add confidence and convenience to every drive.
As a Porsche Approved Certified Pre-Owned vehicle, it has passed Porsche’s comprehensive 111-point inspection and includes a factory-backed limited warranty with unlimited mileage, along with 24-hour Porsche Roadside Assistance for additional peace of mind.
With its rare Paint to Sample specification, extraordinary performance, and Porsche Certified assurance, this 2024 Cayenne Turbo GT represents an exceptional opportunity to own one of the most exclusive and capable performance SUVs available today.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Black incl. Deletion of Model Designation
Under Door Puddle Light Projectors
Exclusive Design Fuel Cap
Wheels
Locking Wheel Bolts
22" GT Design Wheels in High Gloss Black
Interior
Heated Steering Wheel in Race-Tex with Trim in Carbon Fiber
Fire Extinguisher
Audio / Communication
Passenger Display
BOSE® Surround Sound-System
Lights
Exclusive Design Taillights
Heated Windshield
Thermally & Noise Insulated Glass (Front and Rear)
Comfort Assistance
Head-Up Display
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Soft Close Doors
Surround View with Active Parking Support i.c.w. Premium Package Plus
Air Quality System
Power Sunblind for Rear Side Windows
Smoking Package
Porsche InnoDrive incl. Adaptive Cruise Control (ACC) and Active Lane Keep Assist (ALK)
Standard Equipment
Exterior
Upper Wing in High Gloss Black
Carbon Fiber Roof
SportDesign Side Skirts
Lower Front Fascia
SportDesign Exterior Mirror Housing in Carbon Fiber
Window Trim in High Gloss Black
Deletion of "GTS" Logo on Front Doors
Exterior door handles painted in exterior color
Power tailgate
Transmission / Chassis
4.0-Liter Twin-Turbo V8 Engine
8-Speed Tiptronic S
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM) (Lowered 15 mm)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC)
Sport Chrono Package
Sport Exhaust System with Center Mounted Tailpipes in Titanium
Power Steering Plus
Rear Axle Steering
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in Yellow
23.7 Gallon Fuel Tank
4.0-liter twin-turbocharged V8
650 hp / 626 lb-ft
Wheels
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
Ultra High Performance Summer Tires for 22" Wheels
20" Collapsible Spare Wheel
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Sport Seats (8-way)
Rear Sport Seats
Heated Seats (Rear)
Interior Trim in Carbon Fiber
Electric Steering Column
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector with Race-Tex Accent
Interior Accents in Black
Roof Lining in Race-Tex
Side Airbags in Rear Compartment
Pedal Pads in Stainless Steel
Door-Sill Guards in Carbon Fiber, Illuminated
Fixed Luggage Compartment Cover
Floor Mats
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
Smartphone Integration
USB-C Ports
Lights
HD-Matrix Design LED Headlights in Black
Auto-Dimming Mirrors
Auto-Dimming Exterior Mirrors
LED taillights including light strip
Comfort Assistance
Traffic Sign Recognition
HomeLink®
Lane Change Assist (LCA)
Comfort Access
Driver Memory Package
Ambient Lighting
2-Zone Automatic Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Non-Smoking Package
Lane Keep Assist (LKA)
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Active Speed Limiter
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 2,924 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 650 hp / 478 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 162.5 hp/l / 119.5 kW/l |
Performance
| Top speed | 189 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.1 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.2 in |
| Overall Width | 78.5 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 64.9 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 38.0 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,055 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,949 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,115 lb |
| Permissible gross weight | 5,908 lb |
| Maximum load | 853 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 23.8 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 19.0 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 52.4 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 20.3 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 6.80 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.70 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 17.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 18.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.3 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.6 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 18.11 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 74 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 89 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |