2025 Porsche Cayenne Turbo GT
- Exterior color
- Chromite Black Metallic
- Interior color
- Mileage
- 6,958 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 650 hp / 478 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.1 sec
Leather Interior in Black
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
- Seat centers (front and rear)
- Seat inner and outer side bolsters (front and rear)
- Headrest centers (front and rear)
- Door panel armrest and grab handles (front and rear)
- Center console armrest (front)
- Folding center armrest (rear)
- Center console grab handles
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper and lower section including glove box compartment cover
- Upper section, lower section and storage compartment of door panel (front and rear)
- Center console side panels
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Base
Exterior
Power tailgate
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
4.0-liter twin-turbocharged V8
650 hp / 626 lb-ft
Wheels
Interior
Seat Belts in Black
Center console armrest
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 6,958 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 650 hp / 478 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 626 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 162.0 hp/l / 121.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 190 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.2 in |
| Overall Width | 78.5 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 64.9 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 37.7 ft |
| Tire track turning circle | 35.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,055 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,949 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,115 lb |
| Permissible gross weight | 5,908 lb |
| Maximum load | 853 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 19.0 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 52.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 20.3 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 6.80 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.80 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 17.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 18.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.3 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.6 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 18.11 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 74 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 89 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |