2004 Porsche 911 Carrera (996 II)
11301 Florida Avenue
Tampa, FL 33612
- Exterior color
- Arctic Silver Metallic
- Interior color
- Mileage
- 52,188 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 320 hp / 235 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 4.7 sec
Full Leather - Graphite Grey
Items finished in leather: A-pillar/windscreen frame trim, B-pillar trim, C-pillar trim, rear panel trim, switch panel, instrument cover/airbag cover, steering wheel rim, airbag module, door trim, door panel, front of door handle, glove box cover, side airbag cover, lid of storage bin, gear lever/Tiptronic gear selector and handbrake lever, Tiptronic gear selector gate, front center console side trim, rear center console side trim, rear seat area side trim, seat center, lateral supports and head restraints, rear seat centers, and rear seat lateral supports. Steering column in soft touch paint. Sunvisors in leatherette.
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Rear Windshield Wiper
Others
EXC options with deviations
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 52,188 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,596 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.78 in |
| Stroke | 3.26 in |
| Maximum power combustion engine | 320 hp / 235 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,800 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 273 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,250 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 89.0 hp/l / 65.4 kW/l |
Performance
| Top speed | 177 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 174.4 in |
| Overall Width | 69.7 in |
| Height | 51.4 in |
| Wheelbase | 92.5 in |
| Front track | 57.7 in |
| Rear track | 59.1 in |
| Drag coefficient | 0.30 cD |
| Turning circle diameter | 34.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,020 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,186 lb |
| Permissible gross weight | 3,946 lb |
| Maximum load | 926 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 7.1 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |