2025 Porsche 718 Spyder RS (982)
- Exterior color
- Shark Blue
- Interior color
- Rooftop color
- Spyder RS Top in Black with Grey Accents
- Mileage
- 173 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 363 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 3.2 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with Arctic Grey Stitching i.c.w. Weissach Package
In Black Leather with Deviated Arctic Grey Stitching:
- Seat bolsters
- Headrests with "Weissach Package" logo embroidered in Arctic Grey
- Steering wheel airbag module
- Door panel upper sections
- Door panel armrest side sections
- Dashboard upper section including instrument shroud
- Center console side sections
- Steering wheel rim with 12 o'clock marker in Yellow
- Seat centers
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Center console storage compartment lid top and side sections
- A-pillars
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
RS
Transmission / Chassis
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Wheels
Interior
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Connect
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 173 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Minor maintenance at 20/02/2026 with 173 mi Porsche Columbus |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.21 in |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 363 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 8,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 331 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum engine speed | 9,000 rpm |
| Maximum power per litre | 123.0 hp/l / 92.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 173.9 in |
| Overall Width | 71.7 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 49.3 in |
| Wheelbase | 97.7 in |
| Turning circle diameter | 37.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,214 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,109 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,274 lb |
| Permissible gross weight | 3,869 lb |
| Maximum load | 655 lb |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 4.2 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 4.4 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 4.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 3.10 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 6.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 10.6 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 10.3 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 96 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,800 rpm |