2003 Porsche 911 Carrera 4 Cabrio (996 II)
Pre-Owned
$41,849.00
Excl. taxes, incl. fees
- Vehicle Offer Price$41,495.00
- CVR$24.00
- MI Title Fee$16.00
- Registration Transfer Fee$5.00
- License Transfer Fee$10.00
- Reconditioning Fee$299.00
Porsche Novi
24305 Haggerty Road
Novi, MI 48375
Stock Number:
3S652777P
VIN:
WP0CA29903S652777
- Exterior color
- Seal Grey Metallic
- Interior color
- Standard Leather Seats - Graphite Grey
- Rooftop color
- Convertible Top - Graphite Grey
- Mileage
- 17,154 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 320 hp / 235 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 5.4 sec
Standard Leather Seats - Graphite Grey
Important Resources
Vehicle Equipment
Included Options
Exterior
Wind deflector
Without hardtop
Transmission / Chassis
5-speed Tiptronic S transmission
Wheels
Turbo Look II Wheels (Monobloc), front 8 J x 18 with 225/40 ZR 18 tires, rear 10 J x 18 with 285/30 ZR 18 tires
Wheel Caps with Color Crest
Interior
Heated Seats
Power Seats
Interior Leather
Porsche Crest in the Headrest
Audio / Communication
Six-Disc CD-Autochanger
Lights
Bi-xenon headlights including headlight cleaning system
Others
EXC options with deviations
Porsche Sound Package (digital) with amplifier
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 17,154 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,596 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.78 in |
| Stroke | 3.26 in |
| Maximum power combustion engine | 320 hp / 235 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,800 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 273 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,250 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 89.0 hp/l / 65.4 kW/l |
Performance
| Top speed | 174 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 174.4 in |
| Overall Width | 69.7 in |
| Height | 51.4 in |
| Wheelbase | 92.5 in |
| Front track | 57.7 in |
| Rear track | 59.1 in |
| Drag coefficient | 0.30 cD |
| Turning circle diameter | 34.8 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,450 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,616 lb |
| Permissible gross weight | 4,343 lb |
| Maximum load | 893 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 7.4 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 3.5 ft³ |