2024 Porsche 718 Boxster Style Edition (MY24) (982)
125 South Service Road
Jericho, NY, 11753
- Exterior color
- White
- Interior color
- Rooftop color
- Roadster Top in Black with embossed "Boxster" Logo
- Mileage
- 4,123 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 300 hp / 220 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.5 sec
Standard Interior in Black with Leather Package
Covered in Black Leather with deviated stitching in Chalk:
- Instrument cluster cover
- Center console storage compartment lid
- Door panel armrests
- Door grab handles
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Power Folding Exterior Mirrors incl. Courtesy Lighting
Comfort Assistance
Exterior
Transmission / Chassis
2.0-liter turbocharged boxer 4
300 hp / 280 lb-ft
Sport exhaust system with sport tailpipes in black
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Heated multifunction sport steering wheel
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
*SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
HD Radio™ Receiver
Wired Apple CarPlay® incl. Siri®
Porsche Car Connect** including Carfinder, Remote Vehicle Status, Remote Services, and Porsche Vehicle Tracking System (PVTS)
Sound Package Plus sound system featuring 6 Speakers and 110 Watt output
Audio interfaces: CD/DVD drive, 11 GB internal jukebox storage, 2 USB slots and 2 SD card slots
Bluetooth® hands-free mobile phone connection, using Hands Free Profile (HFP)
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
**Some functions may require separate subscriptions or data charges may apply
Lights
Comfort Assistance
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 4,123 mi |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,988 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 300 hp / 220 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,150 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 150.0 hp/l / 110.3 kW/l |
Performance
| Top speed | 170 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 172.4 in |
| Overall Width | 70.9 in |
| Width (with mirrors) | 78.5 in |
| Height | 50.4 in |
| Wheelbase | 97.4 in |
| Turning circle diameter | 36.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,097 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,009 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,175 lb |
| Permissible gross weight | 3,715 lb |
| Maximum load | 617 lb |
| Fuel tank capacity | 14.3 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 4.3 ft³ |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 4.3 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 5.2 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 4.4 ft³ |