2025 Porsche 911 Carrera S (992 II)
New
$192,405.00
Porsche Brooklyn
3906 2nd. Avenue
Brooklyn, NY, 11232
Stock Number:
25295N
VIN:
WP0AH2A9XSS230027
- Exterior color
- Carmine Red
- Interior color
- New Car Warranty
- 41 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.1 sec
Leather Interior in Black
Includes in Black Smooth-Finish Leather:
- Front seats
- Rear seats (when the optional rear seats are selected)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 2 upgrades
Exterior
Electric Slide/Tilt Sunroof in Glass
Window Trim in High Gloss Black
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in High Gloss Black
Transmission / Chassis
Rear Axle Steering
PASM Sport Suspension (Lowered 10mm)
Front Axle Lift System
Sport Chrono Package
Extended Range Fuel Tank (22.1 gal.)
Wheels
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
20"/21" Carrera Classic Wheels
Interior
Deviated Stitching Interior Package
Porsche Crest on Headrests (Front)
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Rear Seats
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather with Trim in Matte Carbon Fiber
Interior Trim Inlays in Matte Carbon Fiber and Trim in Black
Ventilated Seats (Front)
Door-Sill Guards in Matte Carbon Fiber, Illuminated
Storage Net in Passenger Footwell
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Color choice for leather/decorative stitching
Color Selection for Stitching in Deviated Color - Bordeaux Red
Lights
HD-Matrix Design LED Headlights in Black
Comfort Assistance
Ionizer
Surround View with Active Parking Support
Lane Change Assist (LCA)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
Packages
S
Exterior
Side skirts in Black
Door handles painted in exterior color
Model designation on rear in Light Silver
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays
Coupe with two seats
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
3.0-Liter Twin-Turbocharged Boxer 6
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Electromechanical power steering
Rear-wheel drive
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Silver
Braking system
16.6 gal. fuel tank
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
473 hp / 390 lb-ft
Wheels
Wheels Painted in Silver
Locking Wheel Bolts
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Instrument Dials in Black
Seat Belts in Black
Heated Seats (Front)
Center console armrest
Roof lining and A-/B-/C-pillars in fabric
Sport Pedals and Footrest in Black
Audio / Communication
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Smartphone integration
USB-C ports
Lights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo in Silver
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Power Folding Exterior Mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Comfort Assistance
Comfort Access
Traffic Sign Recognition
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Lane Keep Assist (LKA)
Ambient Lighting
Alarm system with interior monitoring
Non-Smoking Package
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
41 months remaining term
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 18 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum torque combustion engine | 390 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 118.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,424 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,395 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,560 lb |
| Permissible gross weight | 4,376 lb |
| Maximum load | 952 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 10.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.1 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.8 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |