2026 Porsche 911 Carrera 4S (992 II)
New
$200,900.00
Porsche San Diego
9020 Miramar Road
San Diego, CA, 92126
Stock Number:
TS213378
VIN:
WP0AH2A97TS213378
- Exterior color
- Black
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.1 sec
Leather Interior in Black
Includes in Black Smooth-Finish Leather:
- Front seats
- Rear seats (when the optional rear seats are selected)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Door panel armrests
- Center console lid
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Upper section of the door panels
- Center section of the door panels
- Rear side panels
Note: 911 GTS models will retain the Race-Tex steering wheel rim. The separate GT Sport Steering Wheel in Leather option needs to be selected to change the steering wheel rim material.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 2 upgrades
Exterior
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Black
SportDesign Package
Model Designation on Rear in Exterior Color
Exterior Mirror Lower Trim and Base in Exterior Color
Window Trim in High Gloss Black
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Front Axle Lift System
Sport Chrono Package
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Black
Wheels
20"/21" RS Spyder Wheels
Interior
Personalized Vehicle Keys Painted incl. One Key Pouch
Deviated Stitching Interior Package
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather with Trim in Matte Carbon Fiber
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Rear Seats
Sport Chrono Stopwatch Dial and Digital Tachometer in Guards Red
Interior Trim Inlays in Matte Carbon Fiber and Trim in Black
Ventilated Seats (Front)
Porsche Crest on Headrests (Front)
Extended Dashboard in Leather
Door-Sill Guards in Matte Carbon Fiber, Illuminated
Storage Net in Passenger Footwell
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Color choice for leather/decorative stitching
Deviated Stitching Color Selection - Guards Red
Lights
Under Door Puddle Light Projectors
Comfort Assistance
Surround View with Active Parking Support
Ionizer
Lane Change Assist (LCA)
Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Smoking Package
Standard Equipment
Packages
S Equipment
Standard
Exterior
Aluminum roof
Preparation for Roof Transport System
Door handles painted in exterior color
Rear lid grille vertical slat inlays in High Gloss Silver
Coupe with two seats
Pedestrian safety
Model designation on rear in Light Silver
Transmission / Chassis
3.0-Liter Twin-Turbocharged Boxer 6
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
All-Wheel Drive with Porsche Traction Management (PTM)
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Braking system
16.6 gal. fuel tank
Suspension
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
473 hp / 390 lb-ft
Wheels
Locking Wheel Bolts
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Wheels Painted in Silver
Interior
Seat Belts in Black
Heated Seats (Front)
Roof lining and A-/B-/C-pillars in fabric
Deletion of Quilting
Sport Pedals and Footrest in Black
Sun visors for driver and front passenger
Without Sport Chrono stopwatch dial
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
USB-C ports
SDARS exterior antenna
Lights
Matrix Design LED Headlights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo in Silver
Power Folding Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Windshield with Grey Top Tint
Comfort Assistance
Comfort Access
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Traffic Sign Recognition
Lane Keep Assist (LKA)
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Ambient Lighting
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum torque combustion engine | 390 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 118.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 50.9 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,523 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,494 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,660 lb |
| Permissible gross weight | 4,431 lb |
| Maximum load | 908 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.4 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 4.50 in |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 10.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.1 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 9.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 12.8 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 11.8 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |