2024 Porsche 911 Targa 4S (MY24) (992 I)
13875 SW Tualatin Valley Highway
Beaverton OR 97005
- Exterior color
- Ice Grey Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Targa Roof in Black
- Mileage
- 4,111 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 443 hp / 326 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.4 sec
Leather Interior in Black/Bordeaux Red
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Upper section of the dashboard with Bordeaux Red stitching
- Upper section of the door panels with Bordeaux Red stitching
- Upper rear side panels with Bordeaux Red stitching
- Front seats
- Rear seats
- Door panel armrests
- Center console lid
- Lower section of the dashboard
- Glove compartment
- Center tunnel knee pads
- Center section of the door panels
- Lower rear side panels
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
Fabric Roof
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Rear Diffusor
Model Designation on Rear in Silver
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in High Gloss Silver
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Suspension standard
High Gloss Stainless Steel Tailpipes
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Interior
Instrument Dials in Black
PDK Gear Selector or Manual Gear Lever
Fabric Roof Lining
Sport Pedals and Footrest in Black
Audio / Communication
Porsche Communication Management* (PCM) including online navigation module and Connect Plus
Connect Plus* incl. wireless Apple® CarPlay and wireless Android Auto, LTE communication module, wireless internet access and numerous Porsche Connect services
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
Integration of Apple Music®, Apple Podcasts® and Spotify®
Voice Pilot with natural language understanding and activation via “Hey Porsche“
Navigation Plus incl. Real time Traffic Information and Online Map Update
Sound Package Plus, analog sound system, 8 loudspeakers, 150-watt total output with integral amplifier and digital signal processing
*The availability of Porsche Connect services is dependent on the availability of wireless network coverage which may not be available in all areas, and may be subject to eventual technology sunset or deactivation, thus nullifying services. The vehicle equipment necessary to use Porsche Connect is only available factory-installed, and cannot be retrofitted. Likewise, the vehicle equipment may not work with future mobile networks yet to be deployed. Some functions may require separate subscriptions, or data charges may apply.
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Ambient Lighting
Cruise Control
Comfort Access with Keyless Go and unlock upon approach
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 4,111 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 443 hp / 326 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 147.6 hp/l / 108.6 kW/l |
Performance
| Top speed | 188 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.6 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 177.9 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.2 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,686 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,693 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,858 lb |
| Permissible gross weight | 4,597 lb |
| Maximum load | 910 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.6 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 4.80 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.80 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 10.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 13.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.5 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |