2025 Porsche Macan S
1373 Manheim Pike
Lancaster, PA 17601
- Exterior color
- Chalk
- Interior color
- Mileage
- 8,531 mi
- Previous Owners
- 1
- New Car Warranty
- 41 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 hp / 276 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.4 sec
Leather Package in Black with Deviated Stitching in Chalk
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Upper dashboard with deviated stitching in Chalk
- Center console storage compartment lid with deviated stitching in Chalk
- Seat centers
- Inner seat bolsters with deviated stitching in Chalk
- Front side of seat headrests (front) with deviated stitching in Chalk
- Door panel armrests (front and rear) with deviated stitching in Chalk
- Door grab handles (front and rear)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Equipment S
Standard
Exterior
Door handles painted in exterior color
Front Fascia Painted in Exterior Color
Wheel arch extensions painted in High Gloss Black
Power tailgate
SUV
Side Blades in Textured Lava Black
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Transmission / Chassis
2.9-liter twin-turbocharged V6
375 hp / 383 lb-ft
Wheels
Wheel bolts
All-Season Tires for 20" Wheels
Interior
Central Tachometer in Silver
Headrests
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Lane Departure Warning (LDW)
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
41 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Former Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 8,531 mi |
Previous Owners 1 (Autohaus Lancaster Inc.) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 375 hp / 276 kW |
| Maximum torque combustion engine | 383 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 161 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.6 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 75.9 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,350 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,255 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,420 lb |
| Permissible gross weight | 5,688 lb |
| Maximum load | 1,338 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 5,291 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.1 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.40 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.9 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |