2024 Porsche Taycan (MY24)
- Exterior color
- Black
- Interior color
- New Car Warranty
- 20 months remaining term
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 208 mi
- Battery energy content (gross)
- 93.4 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 469 hp / 350 kW
Standard Interior in Black/Limestone Beige
Standard Leather:
- Seat centers (front and rear)
- Inner seat bolsters (front and rear)
Note: Steering wheel rim in smooth-finish leather.
Important Resources
E-Performance
Range
208miCharging time
22.50minat the charging stationCharging time
9.5hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Wheels
Interior
Audio / Communication
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts in Black
Lower Front Fascia in Black
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Charge Port Cover (Left/Right)
Model Designation on Rear in Silver
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor in Black
Roof
Transmission / Chassis
Rear-Wheel Drive
Electric Sound
Suspension standard
Wheels
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Roof Lining in Fabric
Door-Sill Guards in Black
Sport Pedals and Footrest in Black
Floor Mats
Audio / Communication
E-Mobility
11 kW On-Board Charger
Supply Cable for U.S. Socket Types
Basic Wall Mount
Lights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
LED Headlights
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Ambient Lighting
Lane Keep Assist (LKA)
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
20 months remaining term
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition New (Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 0 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 375 hp / 280 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 469 hp / 350 kW |
Performance
| Top speed | 143 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 5.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 13.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.5 in |
| Width (with mirrors) | 84.5 in |
| Height | 54.9 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 38.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,742 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,696 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,861 lb |
| Permissible gross weight | 6,162 lb |
| Maximum load | 1,420 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 14.4 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 14.3 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 5.60 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 5.60 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 5.70 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 15.2 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 11.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 12.4 ° |
Range
| Long-distance range | 255 mi |
| Range (EPA estimate) | 208 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 9.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |

