2024 Porsche Taycan 4S (MY24)
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Mileage
- 19,224 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 206 mi
- Battery energy content (gross)
- 79.2 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 522 hp / 390 kW
Leather Interior in Black/Bordeaux Red
In Smooth-Finish Leather in Black/Bordeaux Red:
- Seat bolsters (front and rear)
- Headrests (front and rear)
- Dashboard upper, front and lower sections
- Center console main storage compartment lid
- Center console side panel
- Door armrests (front and rear)
- Center door trim (front and rear)
- Door panels (front and rear)
- Decorative areas in the doors (front and rear)
Note: The steering wheel on GTS models is finished in Race-Tex.
Important Resources
Description
E-Performance
Range
206miCharging time
22.50minat the charging stationCharging time
9.5hat HomeStandard Battery with an 8-year warranty
The performance battery offers a long range due to its high capacity. The optimized battery management system protects the components and extends their lifespan.

Battery capacity
You will receive the latest information on the remaining battery capacity directly from the dealer.
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts in Black
Lower Front Fascia in Black
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Charge Port Cover (Left/Right)
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor in Black
Roof
Model Designation on Rear in Silver
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Suspension standard
Electric Sound
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Interior
Roof Lining in Fabric
Floor Mats
Sport Pedals and Footrest in Black
Audio / Communication
E-Mobility
11 kW On-Board Charger
Supply Cable for U.S. Socket Types
Basic Wall Mount
Lights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Lane Keep Assist (LKA)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 19,224 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 429 hp / 320 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 522 hp / 390 kW |
Performance
| Top speed | 155 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 3.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 12.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.5 in |
| Width (with mirrors) | 84.5 in |
| Height | 54.3 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 38.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,766 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,718 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,883 lb |
| Permissible gross weight | 6,349 lb |
| Maximum load | 1,583 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 14.4 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 14.3 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 5.70 in |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 12.4 ° |
Range
| Long-distance range | 214 mi |
| Range (EPA estimate) | 206 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 79.2 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 71.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 225.0 kW |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 9.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
