2025 Porsche 911 Carrera S Cabriolet (992 II)
Certified Pre-Owned
$182,992.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche Tucson
4690 E 22nd st
Tucson, AZ 85711
Stock Number:
P2600023A
VIN:
WP0CH2A94SS249052
- Exterior color
- Slate Grey Neo
- Interior color
- Leather Package in Black
- Rooftop color
- Cabriolet Roof in Black
- Mileage
- 3,814 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.3 sec
Leather Package in Black
Includes in Black Smooth-Finish Leather:
- Steering wheel rim
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Dashboard upper section
- Door panel upper sections
- Seat centers (front)
- Seat side bolsters (front)
- Seat headrests (front)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 2 upgrades
Exterior
SportDesign Side Skirts
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Front Axle Lift System
Sport Chrono Package
Wheels
Wheel Center Caps with Colored Porsche Crest
Interior
Power Sport Seats (14-way) with Memory Package
Ventilated Seats (Front)
Storage Net in Passenger Footwell
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound System
Lights
Exclusive Design Taillights
Comfort Assistance
Ionizer
Surround View with Active Parking Support
Lane Change Assist (LCA)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
Packages
S
Exterior
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Door handles painted in exterior color
Model designation on rear in Light Silver
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays
Fabric cabriolet roof
Cabriolet
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
3.0-Liter Twin-Turbocharged Boxer 6
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Rear-wheel drive
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Sport Exhaust System incl. Tailpipes in Silver
Braking system
16.6 gal. fuel tank
3.0-liter twin-turbocharged boxer 6
473 hp / 390 lb-ft
Wheels
Wheels Painted in Silver
Locking Wheel Bolts
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
20"/21" Carrera S Wheels
Interior
Instrument Dials in Black
Seat Belts in Black
Headrests
Interior Trim Inlays in Diamar Dark Silver
Rear Seats
Heated multifunction steering wheel with Mode Switch
Heated Seats (Front)
Center console armrest
Sport Pedals and Footrest in Black
Door-Sill Guards in Brushed Aluminum
Fabric roof lining
Floor mats (front and rear)
Audio / Communication
Smartphone compartment with wireless charging (up to 15 W)
Voice Control
Smartphone integration
USB-C ports
Lights
Matrix Design LED Headlights
Auto-Dimming Mirrors with Integrated Rain Sensor
Power Folding Exterior Mirrors
Windshield with Grey Top Tint
Comfort Assistance
Comfort Access
Traffic Sign Recognition
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Lane Keep Assist (LKA)
Rain sensing wipers with intermittent wipe
Ambient Lighting
Alarm system with interior monitoring
Non-Smoking Package
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 3,814 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.58 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum torque combustion engine | 390 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 118.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 191 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 3.5 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.8 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,609 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,583 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,748 lb |
| Permissible gross weight | 4,497 lb |
| Maximum load | 888 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 5.8 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 10.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 14.1 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.8 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |
