2025 Porsche 911 Carrera GTS (992 II)
- Exterior color
- Lugano Blue
- Interior color
- New Car Warranty
- 40 months remaining term
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combined
- 532 hp / 391 kW
GTS Interior Package in Slate Grey Neo
In Black Leather:
- Seat bolsters
- Seat headrests
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section including instrument cluster shroud
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Seat centers with embossed pattern in Diamar
- Door center panels with embossed pattern in Diamar
- Steering wheel rim
- Door grab handles
- Door panel armrests
- Center console storage compartment lid
- Center console knee pad
- Dashboard lower section including glove box cover
- Cup holder cover
- Stitching in Slate Grey Neo including the "GTS" logo on headrests
- Digital Tachometer in Slate Grey Neo
- Sport Chrono Stopwatch Dial in Slate Grey Neo
- Seat Belts in Slate Grey Neo
- Floor mats with "PORSCHE" logo and stitching in Slate Grey Neo
- Interior Trim inlays in Matte Carbon Fiber (dashboard, door panels and center console)
- Steering wheel trim in Matte Carbon Fiber
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Pedestrian safety
"t-hybrid" decal on doors with contrasting outline
Transmission / Chassis
16.6 gal. fuel tank
Suspension
3.6-liter T-Hybrid boxer 6
532 hp / 449 lb-ft
Wheels
Interior
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
40 months remaining term
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 28 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.82 in |
| Stroke | 3.19 in |
| Maximum power combined | 532 hp / 391 kW |
| Maximum power combustion engine | 478 hp / 352 kW |
| Maximum power electric motor | 56 hp / 41 kW |
| Maximum torque power combined | 449 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 420 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 133.0 hp/l / 99.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 194 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.3 in |
| Overall Width | 72.9 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.0 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,536 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,516 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,682 lb |
| Permissible gross weight | 4,508 lb |
| Maximum load | 972 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension | 4.40 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 8.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 13.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 12.1 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |