2024 Porsche Taycan GTS Sport Turismo (MY24)
18600 Highway 99
Lynnwood, WA 98037
- Exterior color
- Carmine Red
- Interior color
- New Car Warranty
- 30 months remaining term
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 233 mi
- Battery energy content (gross)
- 93.4 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 598 hp / 440 kW
GTS Interior Package in Carmine Red
In Black Race-Tex:
- Seat centers (front and rear)
- Inner seat bolsters (front and rear)
- Front and top sections of headrests (front and rear)
- Steering wheel rim
- Dashboard lower sections including glove compartment cover
- Ascending center console including center storage compartment lid
- Door panel middle sections
- Outer seat bolsters (front and rear)
- Side sections of headrests (front)
- Side and back sections of headrests (rear)
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper sections
- Center console side panels
- Door armrests (front and rear)
- Upper door panels (front and rear)
- Lower door panels (front and rear)
- Seat stitching (front and rear)
- Steering wheel rim stitching
- Upper dashboard stitching
- Upper door panel stitching (front and rear)
- Door armrest stitching (front and rear)
- Seat belts (front and outer rear)
- Stitching and "PORSCHE" logo on floor mats
- Embroidered "GTS" logo on headrests (front and outer rear)
- "GTS" logo on steering wheel
- Sport Chrono stopwatch dial
- Steering wheel trim
- Side center console trim
- Door trim (front and rear)
Important Resources
E-Performance
Range
233miCharging time
22.50minat the charging stationCharging time
9.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Lower Front Fascia in Black
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in Black
"911 Carrera T" Side Decal in Agate Grey
Charge Port Cover (Left/Right)
Exterior door handles painted in exterior color
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Electric Steering Column
Floor Mats
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Audio / Communication
USB-C Ports
E-Mobility
11 kW On-Board Charger
Supply Cable for U.S. Socket Types
Basic Wall Mount
Lights
Exterior Mirrors
Rear Wiper
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Lane Keep Assist (LKA)
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
30 months remaining term
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 10 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 517 hp / 380 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 598 hp / 440 kW |
Performance
| Top speed | 155 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 3.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 11.8 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.4 in |
| Overall Width | 77.5 in |
| Width (with mirrors) | 84.5 in |
| Height | 54.8 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 38.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,152 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,093 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,258 lb |
| Permissible gross weight | 6,338 lb |
| Maximum load | 1,186 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 42.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 15.8 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 5.80 in |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 12.3 ° |
Range
| Long-distance range | 233 mi |
| Range (EPA estimate) | 233 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 9.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 10.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |

